Vážení příznivci evropského filmu, – 29. Dny evropského filmu

Vážení příznivci evropského filmu,

s nastupujícím jarem jsme s nadějí začali vyhlížet konec pandemie koronaviru, která náš svět svírá již více než dva roky. Mysleli jsme si, že od konce druhé světové války naši společnost a civilizaci nezasáhla žádná pohroma s takovou silou a tak dalekosáhlými následky. Bohužel jsme se však velmi mýlili. Ve čtvrtek 24. února Rusko zákeřně vtrhlo na Ukrajinu a my jsme byli nuceni si přiznat, že svět, jak jsme jej znali, se v krátké době už podruhé doslova přes noc změnil.

Naše dosavadní starosti se zdají druhořadé a naše pozornost se upírá na Ukrajinu, která s nesmírnou odvahou brání svůj lid, území a svobodu před agresorem. Na Ukrajině se však bojuje i za hodnoty, které sdílíme, a proto prokázala Evropské unie v solidaritě s Ukrajinou nebývalou jednotu a sama i ve spolupráci s dalšími partnery učinila některé historicky bezprecedentní kroky namířené jak na podporu Ukrajiny, tak proti Rusku.

Stejně jako po vypuknutí pandemie, tak i v reakci na ruskou agresi se vzedmula obrovská vlna solidarity a pomoci, a to v mnoha podobách i v oblasti kultury, od benefičních koncertů až po veřejnou podporu ze strany významných osobností. Přínos kulturního odvětví však nekončí projevy solidarity. Prostřednictvím sdílených prožitků kultura lidi spojuje, a to i navzdory jazykovým bariérám. Vzhledem k důsledkům války na Ukrajině, mezi které patří i příchod mnoha lidí prchajících před nebezpečím, je důležité vést v patrnosti i význam kultury v začleňování do společnosti a ke zvyšování sociální soudržnosti.

Po nelehké době pandemie se tak odvětví kultury probouzí do jiného světa, ve kterém čekají nové výzvy. Jednou z nich bude i přístup k financování, který byl pro tento sektor tvořený převážně malými a středními podniky a mikropodniky náročný už v době před pandemií. Zde nabízí podporu Evropská unie, která v reakci na pandemii připravila ambiciózní plán na podporu oživení Evropy. Prostředky na něj vyčleněné mají za cíl pomoci překlenout nejen kritickou hospodářskou situaci v důsledku pandemie, ale umožnit členským státům vyjít z pandemie silnější a transformovat své ekonomiky. Součástí plánu je i podpora pro kulturní odvětví prostřednictvím programu Kreativní Evropa. Ten již od roku 2021 běží, a to s rekordně vysokým sedmiletým rozpočtem ve výši 2,4 miliardy eur, což je oproti předchozímu období nárůst o 64 %.

Věřím, že i tato podpora přispěje k tomu, aby kulturní instituce všech druhů mohly po dvouletém útlumu nejen obnovit svůj provoz, ale především získat zpět své postavení v životě svobodné občanské společnosti. Na pozadí barbarství, které se děje jen pár set kilometrů od nás, je to důležitější než kdy dříve.

Dana Kovaříková

vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice

 

Program

Informuji DEF29 Rádio1 Vysoká Škola Kreativní Komunikace