Porota – 29. Dny evropského filmu

Porota

Best Film Debut

Tomáš Baldýnský je filmový publicista, novinář, herec, producent a scenárista. Byl předsedou Rady Fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Psal filmové recenze a fejetony pro Reflex, Novinky.cz nebo Lidové noviny. Byl šéfem scenáristického týmu seriálu Comeback na TV Nova a je též autorem seriálů Kosmo či Láska v čase korony. Je jedním z tvůrců komiksu Zelený Raoul a spoluzakladatelem humoristického serveru Kompost.cz. Od roku 2012 působí jako kreativní producent Filmového centra České televize.

 

 

Kristina Hejduková se svojí produkční společností Sirena Film stojí za řadou zejména zahraničních filmových a seriálových koprodukcí a svým způsobem se spolupodílela na úspěchu dánské kinematografie posledních let. Sirena film realizovala mimo jiné seriály Atlantic Crossing (Cesta za oceán), The Little Drummer Girl (Malá Bubenice), 1864, DNA nebo Spy City, z filmů stojí za pozornost třeba Královská aféra, Milada, Borg and McEnroe,  The Courier, Frankensteinova armáda, Dcera čarodějky, Zraněná srdce, The Courier či Krvavě rudé nebe.

 

 

Martin Pomothy je zakladatelem největší tuzemské filmové databáze ČSFD.cz. Jako novinář a publicista se podílel na vzniku filmové sekce webového portálu markiza.sk, přispíval do měsíčníku Cinema a dalších periodik zaměřených na kulturní dění. ČSFD.cz, která již přes 20 let sdružuje filmové fanoušky z Česka a Slovenska, je častým mediálním partnerem různých filmových akcí a festivalů a úzce spolupracuje s kiny, DVD a VOD distributory. Společnost získala v soutěži Křišťálová Lupa 1. místo v kategorii zájmové weby, v kategorii All Star obsadila 4. místo, za giganty Google, Seznam.cz a iDnes.

 
 

Marta Balaga je filmová novinářka, publikuje v časopisech Variety, Cineuropa a pravidelně přispívá do finského měsíčníku Episodi. Spolupracovala s různými festivaly, například s Mezinárodním filmovým festivalem v Helsinkách – Love & Anarchy (a jeho industry sidebar Finnish Film Affair) nebo s filmovým festivalem Les Arcs. Je členkou Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI a Evropské filmové akademie, kde se stala členkou komise rozhodující o nominacích na cenu European Discovery 2019, 2020 a 2021 – Prix FIPRESCI. Působila v mnoha porotách, mimo jiné na Mezinárodním týdnu filmové kritiky na Benátském filmovém festivalu.

 
 

Mike Ahern je irský režisér a spisovatel. V současnosti připravuje sci-fi projekt pro Amazon s názvem Sid. Svým celovečerním debutem Extra Ordinary zahajoval 28. Dny evropského filmu a získal za něj spousty ocenění. Ztřeštěná duchařská komedie se stala nejlepším irským celovečerním filmem na Galway Film Fleadh, na Cenách Spolku Dublinských filmových kritiků 2019, nejlepší komedií s nejlepším scénářem na torontském festivalu After Dark a získala tři nominace na IFTA Awards 2019. Ceny posbírala také na mnoha žánrových sci-fi festivalech (Sitges – Katalánský MFF 2019; Bruselský mezinárodní festival fantasy filmů (BIFFF) 2019; Science+Fiction Festival Terst 2019; Nocturno Nuove Visioni Award; Méliès d’argent Award; MF fantastických filmů Neuchâtel 2019).

 

Best Film & Music Film

Jan P. Muchow je hudebník, hudební skladatel a producent a příležitostný herec, člen skupiny Ecstasy of Saint Theresa, jejíž deska Slowthinking (2002) byla oceněna Andělem za album roku. Složil hudbu k více než desítce českých filmů. Je držitelem čtyř ocenění Český lev za nejlepší hudbu ve filmech Jedna ruka netleská, Grandhotel, Ve stínu a Krásno. Nominace také obdržel za filmy Václav a Samotáři. Dále složil hudbu například k seriálu První krok, filmům Muži v naději nebo Šeptej, kde také ztvárnil jednu z postav. Příležitostně koncertuje se svou další kapelou Umakart, s níž napsal píseň Půlnoční pro Václava Neckáře. Věnuje se také produkci jiných umělců, jako jsou např. Monika Načeva, Anna K, Tata Bojs, Priessnitz nebo Bára Poláková. 

 

Veronika Donutková je slovenská multikreativní dokumentaristka a kameramanka, která na sebe upozornila celovečerním snímkem Displace o hudební scéně na Jamajce a tanečním nebo spíš životním stylu dancehall. Jako bývalá tanečnice má blízko k taneční komunitě i hudbě. Je také vyhledávanou režisérkou videoklipů a autorkou vizuálních stylů např. pro Annet X a plánuje se věnovat i klasickému filmu.

 
 
 
 

Pavel Turek je kulturní redaktor týdeníku Respekt, hudební publicista, vášnivý fanoušek a znalec hudebního prostředí. Má doktorát v oboru teorie fotografické a multimediální tvorby. Podílel se na chodu časopisu Živel, publikoval v Rock & Popu, Reflexu i MF Dnes. Spolupracoval s Radiem Wave. Spoluzakládal obrazový magazín Komfort. V letech 2007–2009 pracoval pro server Aktuálně.

Program

Informuji DEF29 Rádio1 Vysoká Škola Kreativní Komunikace