Projekce pro školy – 29. Dny evropského filmu

Projekce pro školy

Festival DEF každý rok připravuje speciální vzdělávací programy pro školy. Z letošní filmové nabídky jsme vybrali tři filmy a spojili je s vhodným tematicky navazujícím vzdělávacím programem, který žákům rozšíří znalosti na téma přiměřené jejich věku. Školní projekce budou probíhat ve všech festivalových městech, doprovodný program pak převážně v Praze nebo on-line. Je možné si objednat film i bez doprovodného programu.

Cena vstupenky pro žáka: 80 Kč, učitelský doprovod má vstup zdarma.

Pro 1. stupeň základních škol

Myši patří do nebe

Režie: Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, 2021, ČR/Francie, 87 min., česky

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek – vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe.

Doprovodný program: workshop základy animace

Po filmu Myši patří do nebe mohou děti navštívit workshop o základech animace. Zde budou mít příležitost si vyzkoušet řadu animačních technik (pixilaci, kreslenou animaci, flipbooky i loutkovou animaci) a vytvořit si svůj vlastní animovaný film. 45 minutový workshop probíhá v kině Lucerna a je koncipován interaktivně. Doprovodný program je třeba předem objednat a jeho cena je 4 500 Kč (maximálně 30 dětí).

 

Pro střední školy

Smazat Franka

Režie: Eltörölni Frankot, 2021, Maďarsko, 99 min., maďarsky s českými titulky

Rok 1983, komunistická Budapešť. Frank zpívá v zakázané punkové kapele a režim podniká všechny kroky, aby ho umlčel.

Doprovodný program: Co je to politický proces?

Případ Jazz V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století fungovaly v Československu významné svobodomyslné proudy. Patřilo k nim dění mezi ochránci přírody, ve sféře duchovní, kolem Charty 77, undergroundu a v širokém spektru kultury především působení Jazzové sekce. Komunistický režim všechny kritiky režimu důsledně potírali, často za velkolepých soudních procesů. A právě proces s členy Jazzové sekce z roku 1987 je historiky označován jako poslední velký politický proces v socialistickém Československu.

Ústav pro studium totalitních režimů připravil pro žáky 90 min. vzdělávací program, který je dostupný on-line pro práci ve školce i doma a zdarma. Žáci získají přehled, co znamená politický proces a obohatí své znalosti o dění ve společnosti v Československu během 80. let.

 

Pro 2. stupeň základních škol a střední školy

Ivie jako Ivie

 

 

 

 

 

 

 

 

Režie: Sarah Blasskiewitz, 2021, Německo, 109 min., německy s českými titulky

Dvě afroněmecké nevlastní sestry, které se nikdy předtím nepotkaly, se přes otcovu smrt sblíží, hledají své kořeny a nacházejí samy sebe.

Doprovodný program: Komentovaná procházka k tématu rasově motivované násilí v ČR

Mezi lety 1990 a 2001 zažily české části Československa, později Česká republika, vlnu rasově motivovaného násilí. Vlna zločinů z nenávisti se nevyhnula ani Praze a některé z nich způsobily do té doby nevídanou aktivizaci občanské společnosti na protirasistických principech. Řada těchto zločinů se mohla uskutečnit jen kvůli převládajícím náladám ve společnosti a nevšímavosti. Projevy rasově motivovaného násilí nevymizely ani v novém tisíciletí, kdy našly souvislost s ekonomickou krizí po roce 2008 i současnou vzrušenou debatou o uprchlictví.

90 minutová komentovaná prohlídka Prahy vám představí nejen multikulturní historii Prahy, ale i její současnost. Doprovodný program je třeba předem objednat a jeho cena je 1 000 Kč (maximálně 1 třída).

 

 

Program

Informuji DEF29 Rádio1 Vysoká Škola Kreativní Komunikace